piątek, 4 sierpnia 2023

„Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami” - Anna Śliwińska.

Literatura dziecięca, często upiększana barwnymi rysunkami ma to do siebie, że może sprawić radość zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. A do tych drugich niewątpliwie zaliczam się ja. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ przez kilkadziesiąt ostatnich minut z zapałem zaczytywałam się w historii o małym ptaszku, którego wykreowała nam autorka Anna Śliwińska. Zatem dziś przychodzę do Was z recenzją książki „Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami”.  I już na wstępie szepnę, że pod płaszczem opowiastki o życiu zwierząt można znaleźć wiele prawd i wartości dotyczących także świata ludzi.

ZARYS FABUŁY

W krainie zwanej Pawim Oczkiem niegdyś panowało szczęście. Do czasu przybycia Sępnika, który rósł w siłę i w końcu zadecydował o swoim panowaniu nad całym królestwem ptaków. Dla Krasek nastał czas lęku i niepewności, podsycany przestrogami i zakazami, które ograniczały wolność.

Pewnego dnia mały ptaszek o imieniu Podróżniczek postanawia w tajemnicy odbyć zakazaną wyprawę poza dozwolone granice krainy. To właśnie tam spotyka kolorowego przyjaciela. Jakże wielkie okazuje się zdziwienie Podróżniczka, kiedy jego nowym, życzliwym znajomym okazuje się Pomurniczek – ptak z rodu, którym zastrzał Kraski złowrogi Sępnik. Kiedy nowi znajomi przekonują się, że dotąd żyli w wielkim kłamstwie, postanawiają działać. Czy Podróżniczek znajdzie sposób, by obalić rządy nieuczciwego Sępnika? Czy  w Pawim Oczku znowu zapanuje radość i czy kraina na powrót trafi na mapę świata?  

W KRAINIE PTAKÓW, CZYLI SŁOWO O BOHATERACH

Głównym bohaterem powieści zostaje mały ptaszek, Podróżniczek. Ciekawy świata, wymykający się panującym zasadom, przede wszystkim odważny. Ryzykuje, by odkryć coś więcej niż pozostali. A kiedy poznaje prawdę, nie chowa się w kąt. Chce zawalczyć o lepszy los dla swojego społeczeństwa. Postać małego ptaszka, urwiska, staje się doskonałym przykładem na to, że nie siła fizyczna i fizyczne uwarunkowania stanowią o czyjeś wartości, a mądrość, dobre chęci i wielkie serce. Przeciwnikiem Podróżniczka jest bowiem Sępnik, jaka sama nazwa podpowiada, przedstawiciel sępów, ponury, zachłanny tyran, który dzieli społeczeństwo siejąc dezinformację i strach. Mamy także Pomurniczka, którego niesłusznie boją się Kraski oraz mądrą sowę, która służy dobrą radą, jest ostoją spokoju, choć także może się pomylić.

PODZIAŁY, WAŚNIE I ZACHŁANNOŚĆ – FABUŁA ORAZ OPINIA

Anna Śliwińska nakreśliła historię, w której małe zwierzęta padają ofiarą władzy zachłannego tyrana. Wierzą w siane przez niego kłamstwa, żyjąc w strachu i lęku nieświadome tego, że przecież ze strony rzekomego wroga nie czyha na nie żadne niebezpieczeństwo. Książeczka uczy zatem tego, że nie warto oceniać po pozorach, nie warto uparcie podążać za tłumem i jego przekonaniami, bo każdy z nas powinien mieć własne zdanie, w końcu jesteśmy istotami rozumnymi i powinniśmy wyciągać własne wnioski. Dla dzieci to doskonała lekcja, która uczy, że nie warto kogoś skreślać tylko na podstawie zdania innych, w szkole czy gdziekolwiek indziej. Sądzę jednak, że historia skłania do refleksji także i dorosłego czytelnika. Prosta w przekazie, a jednak z potężnym morałem, bo przecież nieraz zwaśnieni ludzie walczą ze sobą w imię niesłusznych priorytetów, bazując na przekazie osób wpływowych. Czy to przeciętny człowiek wszczyna wojny? Nie. Przekaz idzie z góry, a cierpią ci, którzy ślepo za nim podążają. Może ze swoją interpretacją wypłynęłam za daleko, ale książka naprawdę skłoniła mnie do takich rozważań. Mądra, napisana lekkim językiem i do tego pięknie ilustrowana. Nie można nie wspomnieć o obrazach Małgorzaty Masłowieckiej, która uczyniła tę publikację wyjątkową perełką. Szczerze polecam.

wydawnictwo: Lemoniada
kategoria: literatura dziecięca
ilość stron: 55
rok wydania: 2023

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Lemoniada. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...