środa, 8 grudnia 2021

"Wyzwanie" - Elle Kennedy.
Challenge accepted! Jaki będzie wynik?

Niewiele jest takich autorek, które fundują swoim czytelnikom powieści potrafiące zaskoczyć tematyką. Zdecydowana większość porusza się w obrębie obranego pierwotnie środowiska i nie jest wyjątkiem Elle Kennedy. Z czego zatem możemy ją kojarzyć? Ano z romansów sportowych, z klimatu uniwersyteckiego, pośród którego rozgrywane są jej historie. Pamiętacie Briar U? Teraz powraca, w nowej książce z jakże wymownym i adekwatnym do treści tytułem – „Wyzwanie”. Czy mimo schematów to historia, po jaką warto sięgnąć? Dla kogo może okazać się trafioną lekturą? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY

Taylor Marsh z pewnością nie należy do grona dusz towarzystwa. Cicha i zakompleksiona dziewczyna liczyła na zmiany i przełamanie własnych lęków po przejściu przez progi college’u, niestety trafienie do siostrzanego ugrupowania pełnego zajadłych dziewczyn tylko podcięło jej skrzydła. Podczas jednej z imprez dzieje się coś, co zmienia bieg wydarzeń. Taylor otrzymuje od siostry z Kappa Chi wyzwanie polegające na poderwaniu jednego z najprzystojniejszych chłopaków w kampusie. Conora Edwardsa. Stały bywalec imprez, sportowiec i obiekt westchnień nie szczędzi sobie łóżkowych igraszek z przygodnymi kandydatkami. Jakże wielkie okazuje się jego zdziwienie kiedy słyszy prośbę Taylor. Dziewczyna błaga go, by udał się z nią do pokoju, gdzie na niby miałaby go uwieść. Ku jej zdziwieniu, Conor podejmuje grę, angażując się w powierzone mu zadanie ze zdwojoną siłą. Co jednak, kiedy Taylor dotrze do jego starannie skrywanego wnętrza? Co, gdy kłamstwo zmieni się w coś znacznie poważniejszego?

POSTACI

Szara myszka i rozchwytywany playboy. Schemat? Tak, ale przeze mnie bardzo lubiany. Tym razem czytelnik ma do czynienia z Taylor, sympatyczną, choć nie do końca pewną siebie dziewczyną próbującą wkupić się w łaski popularnego grona. Cierpiąca z powodu kąśliwych uwag dotyczących jej bujnego biustu ma swoim wnętrzem wiele do zaoferowania. Nie w głowie jej odurzanie się, jak to mają w zwyczaju robić dla dobrej zabawy jej rówieśnicy, ale potrafi przyjmować na klatę wyzwania. I za to ją polubiłam. Conor z kolei to sportowiec, chłopak, którego w kampusie znają po prostu wszyscy. Popularny, rozrywkowy, ale pod fasadą pewności siebie skrywający przeszłość, przed którą ucieka. Hokeista, ale wcale nie dupek, w chwili czyjegoś kryzysu potrafiący wyciągnąć pomocną dłoń. Choć autorka postawiła na postaci dość sztampowe, w mojej ocenie zrobiła to bardzo dobrze i konsekwentnie podążała za przypisanymi swoim bohaterom cechami osobowości tak, by wszystko wypadło naturalnie.

FABUŁA POWIEŚCI

Czytelnik mierzy się z historią o miłości młodych dorosłych. Rozpoczętą kłamstwem, podstępem i tytułowym wyzwaniem. Niepozorną zabawą, mającą utrzeć komuś nosa, a przeradzającą się w coś znacznie głębszego. W doszukiwanie się prawdy, w rozmowy, próby otwarcia się a drugiego człowieka i zrozumienia. Jest tutaj namiętność, ale nie gra pierwszych skrzypiec. W efekcie choć to nie jest historia głęboka, nie należy także do infantylnych. W tle pojawia się przeszłość, która pozostawia po sobie ślad, jest obraz przyjaźni, zawiści, psychicznego nękania i miłości homoseksualnej. Czytelnik zderza się z kwestią jakże istotnej samoakceptacji, o którą tak trudno przychodzi walczyć bohaterom. W tle sport i uniwersytet, studenckie imprezy i bractwa, czyli to, co u Elle Kennedy zawsze.

PODSUMOWANIE

„Wyzwanie” to romans nurtu New Adult. Historia sztampowa, przewidywalna, ale napisana emocjami i poruszająca kwestie wartościowe oraz istotne zwłaszcza w życiu młodych, dorastających i szukających swojego miejsca na świecie ludzi. Młodzieżówka, ale zarazem książka mogąca trafić w gust dojrzalszych czytelniczek lubiących zaczytywać się w romantycznych treściach. Był humor, była namiętność i były tematy przeplatające wątek miłosny. Dla mnie siódemka w dziesięciostopniowej skali.

wydawnictwo: Zysk i S-ka
kategoria: New Adult / romans
ilość stron: 392
data wydania: 3 listopada 2021

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

7 komentarzy:

 1. W chwili obecnej czytam powieści świąteczne, ale chętnie sięgnę po tego gatunku książki po nowym roku. Zobaczymy czy mi przypadną do gustu? :) Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze również przeczytam w nowym roku "Wyzwanie" ;) Zapowiada się obiecująco.
  Ciekawi mnie też czy czytałaś może jeszcze przed premierą Dziewczyny z Dubaju? Wiem, że film dość mocny ale książka skłania do refleksji. Warto też pomyśleć dziewczyny z dubaju gdzie obejrzeć .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabula wydaje mi sie ciekawa, wiec pewnie warto poswiecic tej ksiazce czas. Rzadko siegam ostatnio po takie powiesci bo przyssalam sie do historycznych. Bohaterowie moga byc intrygujacy. Pozdrawiam serdecznie z Krakowa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis, film after 4 zapowiada się całkiem fajnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie napisany artykuł. After 4 może być naprawdę dobrym filmem

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że Fabula jest interesująca, więc zamierzam ją przeczytać. Zawsze chętnie czytam powieści osadzone w czasach historycznych, ponieważ są bardzo interesujące. Postacie w tej książce brzmią fascynująco! https://cinemak.pl/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...