wtorek, 5 sierpnia 2014

"Dla Ciebie wszystko" Katarzyna Michalak

 
„Gdy pokochasz miejsce, które nazwiesz domem, staje się ono czymś więcej niż czterema ścianami, w których zamknięta jest twoja historia, ale i marzenia na przyszłość. To azyl, ostoja, jedyny stały, jasny punkt w zmieniającej się ciągle rzeczywistości”.
/Katarzyna Michalak „Dla Ciebie wszystko”/

Każdy z nas szuka swojego miejsca na ziemi. Mamy swoje plany i założenia. Czy jednak możemy być pewni tego, że to, co zamierzamy zrobić, przyniesie nam spełnienie? Los bywa nieprzewidywalny i właśnie on ma sporo do powiedzenia. Być może właśnie to, co nieznane, jest naszym przeznaczeniem. To, co niewiadome, wzbudza strach, ale może też wzbudzić nadzieję na prawdziwe szczęście.  

„Dla Ciebie wszystko” jest nową książką Katarzyny Michalak. Powieść tak lekka, niczym letnia bryza, która dając przyjemność ciału, rozczula także serce. To historia o miłości – tak niespodziewanej i tak wyjątkowej, że czytelnik zagłębia się w każdy jej cal, każdą cząstką całego siebie.

Ania Kraska – wybitna absolwentka medycyny, powraca do swojego rodzinnego domu, gdzie czekają na nią dziadek oraz ciotka. Wrażliwa i kochająca dziewczyna została niegdyś okrutnie potraktowana przez los. Wychowywana bez ojca, musiała dodatkowo znieść śmiertelną chorobę matki, która odeszła zbyt wcześnie. Mając swoje plany, dotyczące pracy w szpitalu, powoli układa sobie wizję na przyszłość. Rodzinne okolice, przepełnione pachnącymi łąkami, zacisznymi okolicami wzbogaconymi przez dziewicze piękno natury, wzbudzają w dziewczynie przyjemne wspomnienia. Chcąc odpocząć, korzystając z chwili Ania zabiera ze stajni dziadka konia i wyrusza na niewinną i relaksującą przejażdżkę. Kobieta nie ma jednak pojęcia, że ta decyzja zmieni jej życie na zawsze…
Ciesząc się błogim spokojem, niesiona rytmem nadawanym przez to piękne zwierzę, zauważa nagle pośród wysokich traw ciało człowieka. Roztrzęsiona, ale zachowująca zdrowy rozsądek Ania, podbiega do znaleziska. Okazuje się, że leżącą w tym zacisznym miejscu osobą jest zmasakrowany mężczyzna. Chociaż jego ciało jest mocno okaleczone, żyje. Wykonując to, czego nauczono ją na studiach, dziewczyna udziela mężczyźnie pierwszej pomocy i postanawia zabrać go do szpitala. Odnajdując w pobliżu samochód znalezionego człowieka, zabiera go do środka i odjeżdża. Tajemniczy znajda resztkami sił prosi jednak, aby Ania nie zabierała go na pogotowie. To wydaje się kobiecie bardzo podejrzane. Czy zwyczajni ludzie zostają tak na co dzień okrutnie pobici i zostawiani w opuszczonym miejscu? Czy przeciętna osoba, która może umrzeć z wyczerpania i okaleczenia, ryzykuje i wzbrania się od udania do szpitala? Na myśl nasuwa się jeden wniosek – tak zachowuje się mafia. Mimo wszystko, Ania postanawia zaryzykować i zabiera mężczyznę do swojego domu. Obcy człowiek, którym na jakiś czas zamierza się zaopiekować, nie jest jednak jedną wielką niewiadomą. Ania odkrywa, że pobitą osobą jest poszukiwany w całej Europie wybitny haker. Jednakże uczciwa dotąd i niewinna bohaterka postanawia na jakiś czas zachować tę informację dla siebie. Dlaczego? Czyżby ścigany przez różne organizacje, aczkolwiek bardzo przystojny mężczyzna, poruszył serce młodej i zdolnej lekarki?

Opowieść o miłości, niecodziennej, trudnej i zaskakującej, która uderza w serca ludzi odmiennego świata. Czy dobro i zło, biel i czerń, czystość i krew – mogą znaleźć kompromis?

Katarzyna Michalak kolejny raz czegoś nas uczy. „Dla Ciebie wszystko” to książka, która pokazuje, że nie warto szufladkować ludzi. Wiedząc co nieco na temat kogoś , lubimy „przyklejać” łatki i kategoryzować ludzi według swoich wartości. Jeżeli ktoś raz popełni błąd, pamiętamy o nim przez całe życie, a nie zwracamy uwagi na to, że sami nie jesteśmy bez winy. A może nie warto mówić o kimś, że jest zły? Może właśnie tym sposobem obrażamy kogoś i pozbawiamy go szansy na „odrodzenie”. Jak się okazuje, w każdym z nas jest coś z dobra i są tacy ludzie, którzy w zaskakującym momencie potrafią to wykorzystać.

Uczucie, które spadło na główną bohaterkę książki – Anię – nie jest proste. Na krętej drodze, zmierzającej do szczęścia, stają różnorakie bariery, które nieraz będą boleśnie ranić. Jaka jednak będzie meta? To przecież ona jest najważniejsza. To właśnie dla niej warto się poświęcić. Odpowiedź na to pytanie powinniście znaleźć sobie sami, w książce zatytułowanej „Dla Ciebie wszystko”.
Ja czytałam tę powieść z ogromnym zaangażowaniem, ale i niepewnością. Książki autorstwa Katarzyny Michalak lubią przecież mieć zaskakujące i smutne zakończenia. Jak będzie tym razem? Nie mogę zdradzić. Powiem tylko tyle, że ta książka jest naprawdę warta uwagi.

Schemat powieści przypomina nieco bajkę, która wzbogacona realnymi problemami staje się interesującą, pochłaniającą i bardzo kobiecą lekturą. Nie przesadzając, chociaż nie czytałam wszystkich książek autorstwa pani Michalak, spośród tych, z którymi miałam styczność, „Dla Ciebie wszystko” pozostaje dla mnie najlepszą.

Odkryj rzeczywistość, w której świat przestępczy miesza się z krystalicznie czystą niewinnością. Czy dobro i zło są w stanie dać życie tak pięknemu uczuciu, jakim jest miłość? Warto pamiętać, że przecież słońce – które kochamy i uciążliwy deszcz – rodzą tęczę – cudowny efekt kontrastu, który znalazł wypracowany kompromis.

Polecam każdej pani – zakochanej, kochanej ale i poszukującej swojej drugiej połówki. Być może ta książka będzie wskazówką, która doda odwagi, a tym samym otworzy zamknięte bramy serca i zaprosi do jego spragnionego i wyczekującego wnętrza prawdziwą i kojącą miłość.

Moja ocena – 4,5 / 5
 

Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-05399-7
Data premiery: 28-08-2014
Za możliwość przeczytania bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
 
 

1 komentarz:

  1. Nie da się ukryć, zaintrygowałaś mnie. Ostatnio połozyła krzyżyk na autorce, ale może dam jej kolejna szansę, w końcu warsztat ma świetny.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...