wtorek, 6 maja 2014

"Burka miłości" - Reyes Monforte

 

Historie kobiet świata islamu często bywają kontrowersyjne. Zazwyczaj pojawia się motyw męża, który za każdą błahostkę karze swoją żonę. „Burka miłości” – to książka przedstawiająca okrutną rzeczywistość, pośród której nie gaśnie iskra nadziei, a wszystko to dzięki tytułowemu uczuciu, które jest w tym wypadku niezwykle silne.

Maria, młoda Hiszpanka zamieszkująca Londyn, pewnego dnia spotyka na swojej drodze Nasrada – pochodzącego z Afganistanu. Z dala od rodziny, naiwna i dotąd bardzo niezależna, zakochuje się w nim i to z wzajemnością, pomimo tego, że tak naprawdę o Afganistanie i świecie muzułmanów nie ma żadnego pojęcia. Wkrótce dochodzi do ślubu, aczkolwiek to nie prowadzi do drastycznych zmian. Nasrad całym sercem kocha i szanuje Marię, pragnąc dla niej wszystkiego, co najlepsze. Nadchodzi jednak moment, kiedy pewne okoliczności zmuszają parę do krótkiego wyjazdu do ojczyzny Nasrada. Mężczyzna wiedząc, jak wygląda sytuacja w jego kraju, prosi Marię, aby pozostała w Londynie. Ta jednak nie chcąc go opuszczać, wyjeżdża razem z nim. Przejście przez granicę do Afganistanu okazuje się jednak tragiczne w skutkach. Główni bohaterowie padają ofiarą kradzieży i tracą tym samym wszystkie oszczędności i co najgorsze, paszporty. Odtąd wyjazd do muzułmańskiego kraju staje się dla Marii pasmem wielu traumatycznych wydarzeń, a powrót do Londynu odległym marzeniem.  Kobieta zachodzi w ciążę i w skrajnych warunkach rodzi Nasradowi syna. Rodzina męża okazuje się całkiem miła, nie wliczając jednak teściowej, która przez cały czas stara się uprzykrzać Marii życie.
Brak bieżącej wody i prądu, załatwianie potrzeb fizjologicznych w wykopanym dołku czy też chociażby noszenie uciążliwej burki staje się z czasem dla głównej bohaterki małym problemem. Ogromnych trosk dostarcza jednak kobiecie bezsilność ambasady, która nie kwapi się do tego, aby pomóc jej wyjechać z tegoż skrajnie biednego kraju. Należy jednak wspomnieć o tym, że podczas tych strasznych chwil, Maria jest cały czas wspierana przez swojego męża. To właśnie ich miłość pozwala im na przetrwanie nawet najgorszych momentów. Tym razem to nie partner, a sam kraj gotuje bohaterce książki piekło na ziemi. Nieraz dochodzi do wydarzeń, od których włos naprawdę jeży się na głowie. W państwie, gdzie prawo stanowią Talibowie, żołnierze bestialsko mordują ludzi praktycznie bez jakiejkolwiek przyczyny. Powodami stają się przykładowo sytuacje, w których lekki powiew wiatru odsłania zakrytej kobiecie kawałek ciała, młody chłopak ma zbyt krótką brodę czy też sytuacja, kiedy to zostaje zabity mały chłopczyk tylko za to, że bawi się wykonaną z drewna podobizną pistoletu (przez co żołnierz zabijający owe dziecko tłumaczy, że śmiał przypuszczać iż maluch celował do niego z broni). Maria nie potrafi zrozumieć i przywyknąć do takiego świata. Czy uda się jej powrócić do jej ojczyzny? Czy jej ogromna miłość do Nasrada przetrwa nawet te najgorsze chwile? I jak na to wszystko wpłynie wojna, w której każdego dnia giną niewinni ludzie?
Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę i poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Być może Burki miłości nie czyta się jednym tchem, aczkolwiek jest to historia, którą warto poznać. Po wielu nieudanych próbach w końcu natrafiłam na coś, co naprawdę mnie zainteresowało. Pani Reyes Monforte przedstawiła obraz pięknego uczucia, dla którego ludzie są w stanie skrajnie się upodlić, a jednak pozostają szczęśliwi. Takie właśnie historie uświadamiają nam, że to nie do końca pieniądze czynią ludzi bogaczami, ponieważ bogaty jest ten, który posiada potężne, niematerialne i niezniszczalne uczucie – miłość.

Ciekawie opowiedziane wydarzenia, przystępne dialogi i brak zbędnych oraz nudnych dodatków, to coś, co trafiło w moje serce. Polecam wszystkim kobietom, a szczególnie tym, które uważają, że iż życie jest trudne. Ja uwierzyłam, że z każdej sytuacji jest wyjście. Trzeba być cierpliwym, wytrwałym i nigdy nie można tracić wiary. Ona czyni cuda.

Moja ocena – 4/5

1 komentarz:

  1. O tak polecam!! Książka zdecydowanie dla " miłośników" kulturoznawstwa czy religioznawstwa. Ale niech nie odmawiają sobie, przyjemności jej przeczytania i te Panie( tak, bo myślę że szczególnie dla nas kobiet jest tak książka kierowana)i miłośniczki romansów czy też fanki powieści, o wielkiej i prawdziwej miłości....

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...