Strony

czwartek, 20 października 2022

"Ogrody na popiołach" - Sabina Waszut.
Zapomniana karta historii.

W oczach jednych literatura powinna bawić. W oczach drugich, kształcić czy uczyć. Każdy z nas sięga po książki z własnego powodu, podobnie i ja. Starając się fundować sobie mieszankę wrażeń, tym razem sięgnęłam po pozycję Sabiny Waszut, a znając już jej prozę z innych powieści wiedziałam, że będzie to historia, która może zrobić na mnie wrażenie i pozostać w pamięci na dłużej. Dzięki księgarni TaniaKsiazka.pl dotarła do mnie książka „Ogrody na popiołach”.  Drut kolczasty i słowo obóz nakreślone na okładce sugerowały  trudną przeprawę przez emocje, bo przecież każdy z nas wie jak brutalnie obeszła się z mieszkańcami naszego kraju przeszłość. Jestem już po lekturze. Co mogę o niej powiedzieć?

ZARYS FABUŁY

Karol i Margot tworzą polsko-niemieckie małżeństwo. Żyją w Katowicach, w wielokulturowym mieście i cieszą się, że wojna obeszła się z nimi raczej łagodnie. Jest jednak rok 1945, a wokół krążą pogłoski o rychłym wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej, czyli tak zwanych wyzwolicieli. I nagle swoboda i własne korzenie dla wielu stają się problemem, czymś niewygodnym, co może sprawiać problem. By uniknąć kłopotów, ludzie chowają do kryjówek pamiątki mogące świadczyć o ich niemieckim pochodzeniu. Pewnego dnia do drzwi mieszkania Karola Plocha pukają mężczyźni z biało-czerwonymi opaskami na rękach. Bez żadnego słowa wytłumaczenia i powodu mężczyzna zostaje zabrany do Świętochowic, do poniemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym swoje panowanie rozpoczyna okrutny komendant Salomon Morel.

ZAPOMNIANA HISTORIA

Mało kiedy kończę książkę mając na rękach ciarki. A w oczach łzy. Nie powinno to dziwić, kiedy w grę wchodzi powieść z trudną, wojenną czy obozową tematyką, zwłaszcza, kiedy pojawia się w niej wątek miłosny. Tutaj niekoniecznie go znajdziecie, ale autorka funduje czytelnikowi potężny kawałek zapomnianej przez lata historii. Tragedii, jaka dotknęła Ślązaków. Wstyd mi, że mieszkam na Górnym Śląsku i nie miałam pojęcia o obozie w Świętochłowicach. A to, co się tam działo, po prostu przechodzi ludzkie pojęcie. Poniżani, bici, torturowani ludzie przeżyli piekło. Za to, że mówili w jakimś języku, który komuś po prostu się nie podobał. Za to, że ich pochodzenie było takie, a nie inne. A najczęściej po prostu za nic. Dla czyjegoś kaprysu.

KARA ZA POCHODZENIE, JĘZYK, ZA NIC…

Głównymi bohaterami powieści są Karol i Margot, niemiecko-polskie, żyjące w zgodzie małżeństwo. Zwyczajni ludzie, którzy wspierają siebie nawzajem. Nagle zostają sobie zabrani. Karol, który na początku powieści jawi się już jako starszy, niewidomy mężczyzna, wciąż nosi w sercu nieprzepracowany ból. Traumy. Wspomina wydarzenia, które na kartach naszej historii miały miejsce naprawdę. Autorka już na wstępie sygnalizuje, że choć oczywiście w książce pojawiają się postaci fikcyjne, znaczna część bohaterów jest prawdziwa. Jak Salomon Morel, funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa w PRLu oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Zmarły w Tel Awiwie, gdzie Izrael odmówił wydania go polskim władzom by odpowiedział za dokonane czyny. Jestem rozgoryczona, wściekła, ale przede wszystkim zszokowana tą lekturą, bo otworzyła mi oczy na wiele spraw, o których nie miałam pojęcia. Sabina Waszut z ogromną dokładnością buduje akcję sprawiając, że naprawdę można poczuć klimat przeszłości. Gazety, piosenki, ubiór, zwyczaje – wszystko jest na miejscu tak, jakby ta historia właśnie rozgrywała się na naszych oczach.

PODSUMOWANIE

„Ogrody na popiołach” to wartościowa historia, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Rzetelnością przygotowanego tematu i doborem głównego, wiodącego wątku, który ukazał mi kawałek zapomnianych kart historii. To opowieść o ludzkiej krzywdzie, o nierównych i bezsensownych podziałach, o tym, jak łatwo może zgotować człowiekowi na ziemi piekło drugi człowiek. Przerażająca lekcja dla każdego pokolenia, jako przestroga, ale i pamięć o tym, co stało się wcale nie tak dawno temu. Polecam jako lekturę dla wszystkich.

wydawnictwo: Książnica
kategoria: powieść historyczna
ilość stron: 301
data wydania: 7 września 2022
 

Sprawdź także inne nowości na stronie TaniaKsiazka.pl, księgarni, która przeznaczyła niniejszą powieść do recenzji. Serdecznie dziękuję.

2 komentarze:

  1. Ta książka miała jeszcze trochę poczekać na mojej wirtualnej półce. Teraz myślę, że sięgnę po nią szybciej po twojej recenzji.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń